הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 
פתח/סגור תפריט
הוועדה לתכנון ובניה – מגדל העמק - דף הבית
תמונה מגדל העמק

אגף ההנדסה

אגף הנדסה מכיל בתוכו שלוש מחלקות : מחלקת רישוי ופיקוח, מחלקת תכנון  ומחלקת פרויקטים ותשתיות.  

בנוסף מטופלים במחלקות השונות נושאים נוספים כגון: רישום נכסים , הקצאות קרקע ומבנים , אישורים לטאבו , היטלי השבחה , שומות השבחה שונות ועוד.

 

מחלקת רישוי בניה ופיקוח על הבניה היא הזרוע המבצעת של הוועדה המקומית לתכנון ובניה , וועדת משנה ורשות הרישוי.

המחלקה מטפלת, באמצעות המידענים ובודקי הבקשות, בהוצאת היתרי בניה משלב הבקשה למידע ועד שלב הוצאת ההיתר, ובאמצעות מפקחי הבניה בבקרת הביצוע על פי ההיתר משלב אישור תחילת עבודות עד קבלת תעודת גמר.

המחלקה, באמצעות מפקחי הבניה אמונה גם על אכיפת חוקי התכנון והבניה משלב גילוי עבירת הבניה עד להעמדה לדין ומעקב ביצוע גזרי דין.

 

משימה עיקרית של המחלקה לשנים הקרובות – עמידה ביעדי הסכם הגג שהרשות חתומה עליו לבניה של כ- 7,000 יח"ד חדשות.

 

ציטוט מהסכם גג לבניה ופיתוח – מגדל העמק:

"הסכם הגג נועד לאפשר הקמת שכונות מגורים חדשות בעיר מגדל העמק בקצב בניה ושיווק מהיר ותוך הבטחת מבני ציבור, מוסדות חינוך ואיכות חיים גבוהה לתושבים"

"הרשות מתחייבת למתן היתרי בניה תוך זמן קצוב וקצר"

 

העירייה מקדמת באמצעות מחלקת תכנון, את קידומן של תכניות על פי מדיניות התכנון שהוכתבה בתכנית המתאר הכוללנית ובתכניות אב השונות בנושאים של התחדשות עירונית, מבני ציבור, תנועה ותחבורה, נגישות ועוד.

מחלקת התכנון מופקדת על בדיקת תכניות בנין עיר וכן קידום וליווי תכניות ביוזמת העירייה משלב הייזום ועד לקבלת תוקף לתכנית.

 

מחלקת פרויקטים ותשתיות אמונה על ייזום וקידום של פרויקטים למוסדות ציבור, מוסדות חינוך, תרבות ורווחה וכן על הפיתוח הסביבתי הציבורי כגון דרכים , פארקים ועוד. המחלקה מבצעת פעילות בקרת הפרויקטים משלב הייזום עבור לשלב התכנון, המכרז, הביצוע ועד קבלת הפרויקט וזאת בהתאם לתקציב שנתי /רב שנתי המוקצה לכך.

 

דיור ובנייה:

מגדל העמק נמצאת בתנופת בנייה גדולה. במשך למעלה מעשור נאבקה הרשות על הרחבת שטחה המוניציפלי של העיר ובכלל זאת באמצעות שלוש וועדות חקירת גבולות מוניציפליים. בסופו של המאבק גדל שטחה המוניציפלי של העיר ב-1,500 דונמים ובעקבות זאת הוכנו שתי תכניות לבניית כ-6,000 יחידות דיור כאשר בסופו של תהליך צפוי מספר בתי האב בעיר להכפיל את אוכלוסייתה ל-50 אלף תושבים.

בתוך כך, לראשונה בתולדות העיר, הוכנה ואושרה בשנים האחרונות תכנית מתאר כוללנית בעלות של כארבעה מיליון שקלים. עיקרי התכנית כוללים ארבעה נושאים מרכזיים: צמיחה, התחדשות, תעסוקה ונוף. המטרה הסופית של התכנית היא להביא לגידול באוכלוסיית העיר במקביל לפיתוח שכונות חדשות לצד שיקום מרכז העיר והשכונות הוותיקות והתחדשות עירונית.

בשנתיים האחרונות נהנית מגדל העמק מפעילות נדל"נית מואצת וכבר ניתן להצביע על הגירה חיובית לעיר שתלך ותגבר בשנים הקרובות. פרויקטים שונים, הן של צמודי קרקע והן של בנייה רוויה נמצאים באכלוס, בנייה והליך בקשה להיתר במטרה לתת מענה למגוון אוכלוסיות כגון משפרי דיור וזוגות צעירים. מגדל העמק הייתה בין עשרת הערים הראשונות בארץ שנבחרו להשתתף בפרויקט "מחיר למשתכן" שמעניק 50% יתרון לבני העיר בהגרלות על הזכות לרכוש דירה חדשה במחיר מוזל.

בנובמבר 2017  עשתה מגדל העמק היסטוריה כאשר חתמה על "הסכם גג" עם המדינה במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר משה כחלון ושר הבינוי והשיכון יואב גלנט על הסכם הקובע תוספת של כ-7,000 יחידות דיור חדשות עד שנת 2021. ההסכם קובע בנוסף, שדרוג תשתיות לרבות הקמת גשרים וסלילת דרכים ראשיות, בניית מוסדות חינוך, הקמת פארקים, התחדשות עירונית ועוד. מערכת התחבורה והנגישות אל העיר וממנה עשתה אף היא קפיצה גדולה קדימה עם מערכת כבישים בטוחה ומשודרגת ותחנת רכבת חדשה.


 

אגף ההנדסה